لگد زدن ایران والیبال صربستان ورزشگاه

لگد زدن: ایران والیبال صربستان ورزشگاه مهدی مهدوی شهرام محمودی تیم ملی والیبال والیبال

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی قطع یارانه‌ها مساوی با از بین بردن فقر مطلق؟

هفت سال بعد از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها بیش از 76 میلیون ایرانی در فهرست یارانه بگیران قرار دارند. بنا به گفته کارشناسان تصمیم دولت به از بین بردن یارانه ب

قطع یارانه‌ها مساوی با از بین بردن فقر مطلق؟

قطع یارانه ها مساوی با از بین بردن فقر مطلق؟

عبارات مهم : میلیون

هفت سال بعد از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها بیش از 76 میلیون ایرانی در فهرست یارانه بگیران قرار دارند. بنا به گفته کارشناسان تصمیم دولت به از بین بردن یارانه بگیران در سال آینده می تواند زمینه ساز تغییرات بزرگ اجتماعی و اقتصادی در سال آینده باشد.

به گزارش خبرآنلاین ، در حالی 76 میلیون ایرانی در آخر شهریور ماه یارانه 45 هزار و پانصد تومانی دریافت کرده اند که پیش از این سه بار دولت تلاش خود را جهت کم کردن تعداد یارانه بگیران به مرحله اجرا گذاشته است.

قطع یارانه‌ها مساوی با از بین بردن فقر مطلق؟

دولت یازدهم از نخستین روزها فعالیت خود نسبت به کم کردن تعداد یارانه بگیران اقدام کرد و در سال اول فعالیت کمپین نه به یارانه نقدی را با نشانه انصراف خودخواسته مردم از دریافت یارانه کلید زد.

در قالب اجرای این سیاست ولی تنها 2.4 میلیون نفر از دریافت یارانه انصراف دادند، از این رو سیاست دیگری مبنی بر شناسایی پردرآمدها جهت از بین بردن از فهرست یارانه بگیران در دستور کار قرار گرفت. در قالب اجرای سیاست دوم یعنی شناسایی پردرآمدها ، یارانه 4 میلیون نفر قطع شده است هست، ولی هنوز شمار یارانه بگیران ایرانی بخش اعظم جمعیت کشور عزیزمان ایران را تشکیل می دهد.

هفت سال بعد از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها بیش از 76 میلیون ایرانی در فهرست یارانه بگیران قرار دارند. بنا به گفته کارشناسان تصمیم دولت به از بین بردن یارانه ب

قانون هدفمندی یارانه ها از روز 28 آذرماه سال 1389 ، با اعلام رسمی محمود احمدی نژاد در صدا و سیما اجرایی شد. وی در همان نخستین صحبت خود در این خصوص تاکید کرد که یارانه با نشانه جبران هزینه های ناشی از زیاد کردن قیمت ها در حساب های مردم قرار می گیرد. احمدی نژاد بدون اشاره مستقیم به تعداد مشمولان یارانه اعلام کرد چند میلیون نفر از دریافت یارانه انصراف داده اند.

پس ازآن دریافت یارانه بر اساس مکانیزم آینده نگری شده است از طریق عضویت فراگیر از سوی مردم صورت گرفت،به طوری که امروز بنا به گزارش های رسمی جمعیتی نزدیک به 76میلیون نفر یارانه دریافت می کنند.

سال تحول

این روزها تصمیم گیری جهت کم کردن تعداد یارانه بگیران چالش مهم دولت دوازدهم جهت سال آینده است.اگر این تصمیم اجرایی شود، سال آینده را می توان سال تحول در عرصه پرداخت یارانه از سوی دولت دانست. در قالب لایحه بودجه سال آینده دولت آینده نگری از بین بردن 33 میلیون یارانه بگیر را داشته و این مهم با تصویب نجلس شورای اسلامی اجرایی خواهد شد.

قطع یارانه‌ها مساوی با از بین بردن فقر مطلق؟

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی مبسوط اطراف لایحه بودجه ، به عنوان مذکور پرداخته و تاکید کرده است: «در رابطه با ميزان پرداخت يارانه نقدي و غيرنقدي توجه به اين مهم ضروري است كه در حال حاضر بالغ بر 412 هزار ميليارد ريال بابت يارانه نقدي و غيرنقدي پرداخت می شود.»

رويه اي كه البته با توجه به پرداخت يارانه يكسان به افراد نيازمند و غيرنيازمند با انتقادهاي فراوانی روبرو بوده هست. درراستاي اصلاح اين رويكرد در لايحه بودجه پيش بينی شده است است كه پرداخت يارانه نقدي و غيرنقدي به 23 هزار ميليارد تومان كاهش يابد.

هفت سال بعد از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها بیش از 76 میلیون ایرانی در فهرست یارانه بگیران قرار دارند. بنا به گفته کارشناسان تصمیم دولت به از بین بردن یارانه ب

اين ميزان كاهش در پرداخت يارانه نقدي با فرض عدم كاهش يارانه 2 تومان پرداختی به هر نفر ، به معناي از بین بردن حدود 33 ميليون نفر از دريافت يارانه نقدي هست. البته کارشناسان می گویند، امكان پذيري اين مهم با توجه به تجربيات گذشته كشور مورد نیاز است به دقت مورد بررسی قرار گيرد.

بودجه ای جهت خداحافظی با فقر

قطع یارانه‌ها مساوی با از بین بردن فقر مطلق؟

در این میان توجه به این توصیه مهم است که ماجرای از بین بردن یارانه 33 میلیون نفر در بودجه سال آینده به قدری با توجه افکار عمومی و رسانه ها روبرو شد که مفاد تصمیم اتخاذ شده است از سوی دولت مورد واکاوی قرار نگرفت.

در حالی که دولت از بین بردن این تعداد یارانه بگیر را در سال آینده مد نظر دارد، اعتباری جهت برطرف فقر در جامعه نیز در این قالب در نظر گرفته است که اجرایی شدن این تصمیم می تواند زمینه را جهت تغییرات بزرگ اجتماعی و اقتصادی در سال آینده آماده کند.

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در این زمینه تاکید کرده است:« نكته مثبت تبصره 14 لایحه، شفافيت در سمت مصارف شرکت هدفمندسازي يارانه هاست.

مصارف شرکت هدفمندسازي مبلغ 372 هزار ميليارد ريال پيش بينی شده است كه فقط 232 هزار ميليارد ريال بابت پرداخت نقدي و غيرنقدي به خانوارها تخصیص داده شده است خواهد يافت.

همچنين 72 هزار ميليارد ريال به منظور كاهش فقر مطلق در خانوارهاي نشانه (موضوع ماده 73 قانون برنامه ششم توسعه) و 37 هزار ميليارد ريال بابت كاهش سهم هزينه هاي مستقيم سلامت مردم (موضوع ماده 46 قانون الحاق بعضی مواد به قانون تنظيم بخشی از مقررات مالی دولت)و 33 هزار ميليارد ريال بابت يارانه نان و خريد تضمينی گندم تخصیص داده شده است خواهد يافت.»

واژه های کلیدی: میلیون | یارانه | دریافت | سال آینده | یارانه بگیر | یارانه نقدی | قطع یارانه ها | پرداخت یارانه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog